Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Akcepuję

Gdzie i jak sprzedać dług w Internecie? Giełda długów coraz bardziej popularna

Gdzie i jak sprzedać dług w Internecie? Giełda długów coraz bardziej popularna

Firmy i osoby prywatne zmagające się z niepłacącymi kontrahentami coraz częściej szukają alternatywnych dla procesu sądowego rozwiązań, umożliwiających im odzyskanie pieniędzy. Coraz bardziej popularnym sposobem jest giełda długów dostępna w Internecie. Gdzie i jak sprzedać dług, by odzyskać płynność finansową i uniezależnić swoją firmę od nierzetelnego dłużnika?

 

Zlecenie windykacji zewnętrznym firmom czy wystąpienie na drogę sądową w celu wszczęcia postępowania egzekucyjnego przez komornika to długotrwałe i kosztowne procesy, na które nie zawsze mogą pozwolić sobie małe firmy czy osoby prowadzące działalność gospodarczą. Tymczasem już jedna niezapłacona faktura może powodować utratę płynności finansowej i zagrażać działalności małej firmy. Dlatego też wierzyciele coraz częściej szukają alternatywnych rozwiązań, które w szybki sposób i bez konieczności angażowania dodatkowych pieniędzy umożliwią im odzyskanie pieniędzy od dłużnika.

 

Gdzie sprzedać dług?

 

Firma, która nie posiada własnego działu zajmującego się odzyskiwaniem należności, może oszczędzić czas i pieniądze sprzedając dług. Giełda długów, dostępna w Internecie, umożliwi im znalezienie firm skupiających wierzytelności i uzyskanie najbardziej atrakcyjnej ceny za dług.

 

Giełda długów działa na zasadzie aukcji – firmy windykacyjne przeglądają upublicznione w sieci zadłużenia i oferują cenę za ich zakup. Wierzyciel decyduje, której firmie sprzeda dług, biorąc pod uwagę atrakcyjność oferty i szybkie warunki transakcji.

 

Jak sprzedać dług?

 

Zanim wierzyciel sprzeda dług, z platformy internetowej, na której znajduje się giełda długów, wysyłana jest informacja do dłużnika o planach upublicznienia informacji o jego zadłużeniu. Ma to na celu zmobilizowanie go do natychmiastowej spłaty. Jeżeli nie skorzysta on z prawa pierwokupu, informacja o długu trafia na aukcję, gdzie znaleźć ją mogą zainteresowane skupowaniem wierzytelności profesjonalne firmy.

 

Dlaczego giełda długów jest coraz bardziej popularna?

 

Giełda długów to miejsce, gdzie upubliczniane są informacje o długu i dłużniku, do których dostęp mają wszyscy użytkownicy Internetu. Jest więc to prosty sposób na nakłonienie dłużnika do spłaty zadłużenia, jeśli zależy mu na dobrej opinii o swoim przedsiębiorstwie. Wierzyciel nie musi wysyłać monitów czy prowadzić negocjacji – samo upublicznienie informacji ma działać na dłużnika mobilizująco. Jeżeli jednak spotka się ono z brakiem reakcji ze strony dłużnika, wierzyciel wie, jak sprzedać dług, by odzyskać satysfakcjonującą część pieniędzy.

 

Giełda długów jest prosta w obsłudze, nie wymaga większego zaangażowania wierzyciela, nie pochłania jego czasu i dodatkowych pieniędzy. Na popularność takich aukcji ma wpływ także to, że giełda długów jest bezpieczna – wierzyciel sprzedaje dług profesjonalnej firmie windykacyjnej na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Szybkość transakcji sprawia, że wierzyciel utrzymuje bądź odzyskuje płynność finansową i zabezpiecza działanie swojej firmy. Odzyskanie długu od dłużnika pozostaje sprawą firmy windykacyjnej – wierzyciel w żaden sposób nie jest już w to angażowany.