Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Akcepuję

Sprzedam dług – tylko komu? Sprzedaż długu firmie windykacyjnej

Sprzedam dług – tylko komu? Sprzedaż długu firmie windykacyjnej

Firma windykacyjna może działać na zlecenie wierzyciela, polubownie bądź sądownie odzyskując należności od dłużnika, za ustaloną w umowie prowizję. Możliwa jest również sprzedaż długu przez wierzyciela firmie windykacyjnej i odzyskanie części zadłużenia.

 

Zlecenie windykacji firmie zewnętrznej to dobre rozwiązanie dla firm, które nie mają własnego działu windykacji, nie chcą również poświęcać czasu i pieniędzy na dochodzenie swoich roszczeń w sądzie. Rzetelna firma windykacyjna najczęściej pobiera prowizję dopiero wtedy, gdy odzyska należność. Wysokość prowizji uzależniona jest od wielu czynników, m.in. od stopnia wypłacalności dłużnika, jego majątku, posiadanych przez wierzyciela zabezpieczeń i oczywiście wysokości długu.

 

Zlecenie windykacji może być jednak niewystarczające dla małego przedsiębiorcy czy osoby prywatnej, dla których już jedna przeterminowana płatność może powodować utratę płynności finansowej. Zarówno firmy, jak i osoby prywatne mogą jednak sprzedać dług i przerzucić całe ryzyko odzyskania pieniędzy na firmę skupiającą wierzytelności. Ten sposób nie daje możliwości uzyskania całej kwoty zadłużenia, ale natychmiastowa spłata chociażby jej części może poprawić sytuację finansową firmy i zabezpieczyć przed jej upadkiem.

 

Sprzedam dług – tylko komu?

 

Sprzedaż długu powinnien uprzedzić skrupulatny przegląd firm windykacyjnych i wybór tej z nich, która oferuje najbardziej korzystną dla wierzyciela umowę. Firmy skupiające wierzytelności oferują różne modele rozliczeń, dysponują też bardziej lub mniej odpowiednimi środkami. Te z ograniczoną kadrą profesjonalistów czy budżetem, choć mogą być tańsze, nie zainteresują się trudnym do odzyskania długiem, sprzedaż długu nie będzie zatem możliwa.

 

Wierzyciel może sam znaleźć firmę windykacyjną bądź upublicznić dług i czekać na oferty zainteresowanych nim przedsiębiorców. To rozwiązanie jest bezpieczniejsze, gdyż wierzyciel nie tylko natychmiast dostaje część pieniędzy, ale również od razu ma świadomość, jaka część długu przypadnie firmie odkupującej wierzytelność. Na profesjonalnych giełdach długu taka transakcja przeprowadzana jest na podstawie umowy kupna-sprzedaży, zabezpieczającej obydwie strony.

 

Sprzedaż długu na giełdzie internetowej wymaga posiadania przez wierzyciela dokumentów, poświadczających istnienie długu. Informacje o dłużniku i długu są istotnymi dla firm windykacyjnych danymi, po analizie których podają swoją ofertę kupna na zasadach aukcji. Wierzyciel ma zatem możliwość wyboru najbardziej atrakcyjnej oferty i pasujących mu warunków transakcji. Na decyzję wpływa nie tylko wysokość prowizji, ale również termin wypłaty oferowanej części zadłużenia, co dla wielu firm bądź osób prywatnych może być znacznie ważniejsze niż różnice oferowanych kwot.

 

Sprzedaż długu firmie windykacyjnej warto poprzedzić samodzielnym dochodzeniem roszczeń. Każdy kontakt z dłużnikiem należy dokumentować, bowiem podpisane przez dłużnika oświadczenia np. potwierdzające istnienie długu, polubnowne przedłużenie terminu zapłaty czy rozłożenie na raty, z których dłużnik nadal się nie wywiązuje, stanowi dodatkowy materiał dowodowy, ułatwiający roszczenie w sądzie, a to może wpływać na atrakcyjność oferty proponowanej przez firmę windykacyjną.