Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Akcepuję

Jak wierzyciel może odzyskać dług?

Jak wierzyciel może odzyskać dług?

Wierzyciel, który nie otrzymał zwrotu pieniędzy w określonym po deklaracji dłużnika terminie, może starać się odzyskać dług na 3 sposoby: występując na drogę sądową, zlecając windykację lub samodzielnie publikując dług w Internecie.

Wierzyciel chce odzyskać dług. Skutecznie

 

Droga sądowa ma na celu uzyskanie sądowego tytułu wykonawczego, który będzie podstawą do wszczęcia postępowania egzekucyjnego przez komornika. Wnosząc pozew do sądu wierzyciel musi jednak liczyć się z koniecznością uiszczenia opłat sądowych, bez względu na to, czy uda się odzyskać dług. Niekiedy będzie również potrzebna pomoc prawna, zwiększająca zaangażowane w sprawę pieniądze, choć w przypadku zasądzenia roszczenia wobec dłużnika, wierzyciel może odzyskać poniesione koszty. Sprawy sądowe i późniejsza egzekucja komornicza to jednak długi proces, wierzyciel musi zatem uzbroić się w cierpliwość.

 

Na drogę sądową może w imieniu wierzyciela wystąpić również firma windykacyjna. Najczęściej jednak profesjonalni windykatorzy starają się odzyskać dług polubownie. Zlecenie windykacji zewnętrznej firmie windykacyjnej również wymaga zaagnażowania własnych środków pieniężnych na pokrycie wynagrodzenia czy prowizji od ściągniętego długu. Wierzyciel może jednak uiścić zapłatę po odzyskaniu pieniędzy, musi to jednak wynegocjować w umowie z windykatorem.

Odzyskać dług wierzyciel może tak naprawdę tylko przez Internet?

 

Prostym sposobem na to, by odzyskać dług jest samodzielna publikacja informacji o zadłużeniu w Internecie. Nie wymaga ona większych nakładów finansowych, zatrudniania windykatorów czy prawników. Upublicznienie długu w pierwszej kolejności ma na celu zmobilizowanie dłużnika do spłaty zadłużenia. Ten mechanizm jest często skuteczny, bowiem dłużnik nie chce, by informacja o jego nierzetelności przedostała się do potencjalnych kontrahentów i partnerów. Jeśli jednak dłużnik nadal nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań, publikacja długu w Internecie umożliwia również wystawienie zadłużenia na sprzedaż – wierzyciel może odzyskać znaczną część długu natychmiast od firmy, która wykupiła zadłużenie na aukcji internetowej.